Ile kosztują usługi firm eventowych?

Ten artykuł mógłby się humorystycznie nazywać „Dlaczego usługi firm eventowych są takie drogie?” :). Nie ukrywamy, wahaliśmy się, czy powinien znaleźć się na naszym blogu. Jeszcze wyjdzie, że narzekamy na klientów i inne takie. Jeśli w tym momencie tak postrzegasz poruszony wątek, czytaj dalej. Temat polityki cenowej w większości działalności usługowych nie jest prosty i dlatego postanowiliśmy się go podjąć. Zależało nam na tekście, który będzie stanowił rzetelny opis tego, co składa się na cenę magicznego „eventu”.

Doświadczenie – zero zaskoczenia. Dotyczy to każdej branży. Z tym, że wiele rzeczy, np. przy programowaniu, można poprawić następna łatką. W evenatch nie masz „drugiego podejścia”. I to właśnie jest to, co świadczy o wadze doświadczenia przy organizacji wydarzeń. A co się na to doświadczenie składa? A to już możesz przeczytać w artykule „7 rad dla organizatorów wydarzeń” oraz „Na co zwrócić uwagę organizując event firmowy?„.

Ludzie – dobrany zespół naprawdę niełatwo skompletować. Jeśli liczysz na obsługę na wysokim poziomie, specjalistów, którzy wiedzą, co robią – w każdej sytuacji – i którzy mają doświadczenie (patrz wyżej), to logicznym jest, że nie będą oni pracować za „referencje”. Dobry zespół eventowy potrafi porozumiewać się niemal telepatycznie, zapobiegając zawczasu różnym nieprzyjemnościom.

Czas – niby kolejny oczywisty czynnik, a jednak często się o nim zapomina. „Tyle pieniędzy za 1,5 h roboty?!” – zdarza nam się słyszeć (serio!). Pamiętaj jednak, że każdy event trzeba przygotować – to długie godziny, dni, tygodnie przygotowań. Przy niektórych realizacjach czas jest liczony w miesiącach! A do tego dochodzą takie prozaiczne rzeczy, jak dojazd (czasem nawet dzień lub kilka dni wcześniej). Czas to też nienormowane godziny pracy, ale o tym przy obsłudze.

Terminy – zazwyczaj jest parę weekendów w roku, kiedy dzieje się WSZYSTKO. Tak zdrarza się zazwyczaj w połowie czerwca. Jest już pod dniu dziecka, ale jeszcze przed sezonem urlopowym. Pogoda sprzyja – jest ciepło, ale jeszcze nie gorąco. To najlepszy termin na imprezy plenerowe. Rezerwacje na ten okres są robione z kilkumiesięcznym (lub więcej!) wyprzedzeniem.

Sprzęt – to, z czym (i czym) przyjedziemy na event, też wpływa na jego cenę. Amortyzacja sprzętu, jego zużycie, serwis to czynniki, które należy brać pod uwagę przy analizowaniu wyceny.

Pomysł – event eventowi nierówny. A to dlatego, że koncepcja wydarzenia zawsze jest inna. Ktoś musiał wszystko przemyśleć, sprawdzić, opracować. To praca kreatywna, która jest główną przyczyną nadchodzącego efektu „wow”.

Obsługa – często pytamy naszych klientów, co sprawiło, że zdecydowali się na nasze usługi. Zaraz po odpowiedzi „polecono mi Was”, trafia się „szybko odpisaliście” albo „był z Wami dobry kontakt”. Prowadząc firmę eventową nie ograniczamy się do sztywnych godzin pracy, odbierzemy Twój telefon o 10:00 i o 20:00. Nieraz dostaniesz od nas maila w nocy, bo dzień wcześniej dowiedzieliśmy się, że potrzebujesz czegoś na jutrzejszego „calla” z szefem.

Temat cen nigdy nie jest łatwy, ale mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy go w sposób przyjazny, a jednocześnie rzetelny. Jeśli masz swoje propozycje dot. treści, uważasz, że należy coś dodać lub po prostu chcesz z nami na ten temat podyskutować – nie krępuj się i pisz na biuro@cudotwornia.com.

BONUS: To w sumie taki urban-legend tylko dla firm :). Do zastanowienia się i uśmiechu. Na tę samą historię w różnych konfiguracjach traficie w różnych branżach. A zatem… Czasami przychodzi do nas ten rodzaj klienta, który twierdzi: „Ten event to nic trudnego, rok temu firma XYZ zorganizowała mi go za połowę tej ceny, którą chcecie Wy”. Odpowiedź może być jedna: „Rozumiemy. Wolny rynek. Nasza oferta jest za droga. Powierza Pan organizację wydarzenia firmie XYZ?”. I wtedy klient sam dokańcza historię: „Nie mogę. Już nie istnieją…”.