Grywalizacja

Grywalizacja

Grywalizacja

Nuda. Dotyka nas na każdym kroku, w każdym wieku, w każdym miejscu. W aucie, w pracy, w sklepie, w kuchni. Dlaczego? Bo robimy coś nieciekawego lub mocno powtarzalnego. Czy jesteś na to skazany? NIE! Odrzuć konwenanse, zacznijmy się bawić! Oto grywalizacja!

Co robi grywalizacja? Najprościej ujmując – ubarwia świat, dodaje elementy frajdy, zabawy do rzeczy dotychczasowo nudnych. Przełamuje rutynę, motywuje, poprawia naszą kreatywność… Pomaga osiągnąć swoje cele i stać się bardziej produktywnym.

Ale o co chodzi? Czy mam zacząć grać na komórce w pracy, by móc powiedzieć, że używam grywalizacji? Niezupełnie. Najbardziej obrazowo ujmując… zamieńmy życie w grę!

Popularnym rozwiązaniem w planszówkach i grach komputerowych jest zdobywanie przedmiotów lub wyższego poziomu umiejętności za wykonanie określonych zadań. Podobnie działa życie – uczymy się czegoś, wprawiamy się, przychodzi moment satysfakcji… a potem nudy. A co gdyby za uczenie się nowych rzeczy lub wykonywanie zadań dostawać dodatkowe bonusy*? Dłuższa przerwa w pracy, zaproszenie do restauracji, dodatkowy wolny dzień podczas delegacji na zwiedzanie… Perspektywa takich nagród naprawdę pobudza do działania!

By to jednak zadziałało, potrzeba sprawnego systemu wynagradzania. Jasno ustalone, przejrzyste zasady, urozmaicenia i przede wszystkim to COŚ… fabuła! To ona sprawi, że poczujemy, że uczestniczymy w czymś naprawdę super!

W Twojej firmie możemy wdrożyć procesy grywalizacyjne na kilku płaszczyznach:

  • Motywacja pracowników o charakterze niesprzedażowym – możemy pracować nad wydajnością, terminowością, punktualnością, porządkiem w firmowej kuchni czy poprawą atmosfery w zespole.
  • Poprawa wyników sprzedaży – nie ma co ukrywać, że dział sprzedaży to jeden z najważniejszych, ale i najtrudniejszych sektorów w firmie. Bezpośredni kontakt z klientem, dziesiątki rozmów, setki e-maili – to wszystko sprzyja szybkiego wypaleniu. Grywalizacja dostarczy zabawy do rutynowych działań i zwiększy efektywność pracowników. Połączymy frajdę z wydajną pracą.
  • CSR – zależy Ci na dobrym wizerunku Twojej firmy, macie dobrą strategię komunikacji, udzielacie się w lokalnej społeczności, ale jednak nie czuć tego w życiu firmowym? Brzmi znajomo? Problem tkwi zapewne w zaangażowaniu pracowników… stworzymy system, który w krótkim czasie przyniesie wymierne efekty.
  • Programy lojalnościowe z elementami gry – ambitne zastosowanie grywalizacji, wymagające kreatywnego podejścia i skuteczności w dotarciu do danej grupy. Bardzo skuteczna metoda przywiązania klienta do marki, wspierająca działania z zakresu marketingu szeptanego i social media.

Zastanawiasz się czy grywalizacja to coś dla Twojej firmy? Sprawdźmy to. Spotkajmy się, porozmawiajmy. Proste systemy grywalizacyjne są potrzebne zarówno dla start-upów i mikroprzedsiębiorstw, jak i dla międzynarodowych korporacji. 

No i teraz zastanawiasz się… ale jak to? Firma od gier scenariuszowych i event marketingu zajmuje się czymś co brzmi tak poważnie jak CSR, program lojalnościowy, poprawa wyników sprzedaży. No tak :). A to dlatego, że dzięki naszemu doświadceniu mamy świetne pomysły jak trafiać do ludzi i zachęcać ich do zabawy! Uchylajac rąbka tajemnicy – grywalizacji nie wdrażamy sami. W tym celu współpracujemy z Obiektwyną.

Wchodzisz do gry?

* nie mylić z wynagrodzeniem finansowym