Czym jest questing?

21.05.2020

Wszędzie mówi się o questingach… z zastanawiałeś się kiedyś właściwie czym jest questing? Questing (zany też jako wyprawy odkrywców i wyprawy po skarb) to edukacyjna gra terenowa, która pozwala na odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego czy  przyrodniczego. Opiera się na tworzeniu nieoznakowanych w terenie tras edukacyjno-turystycznych, które pozwalają na popularyzacje danego terenu, obiektu czy firmy. Gotowy questing zawiera się najczęściej w formie dwustronnej ulotki z wierszowanym tekstem. Odnalezienie i pokonanie trasy  umożliwiają ukryte w rymowanym tekście wskazówki i zagadki, które prowadzą nas do skarbu. Dzięki bezobsługowej formie gry szlaki dostępne są przez cały rok, niezależnie od pogody, pory dnia czy pory roku. Ogromną zaletą tej formy turystyki jest możliwość samodzielnego zwiedzania danego obszaru przed dowolną liczbę osób jednocześnie. Ze szlaków questingowych korzystać mogą różne grupy turystów i zwiedzających – turyści indywidualni, rodziny z dziećmi, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna, uczestnicy turystyki pieszej i rowerowej, a nawet kajakowej.

HISTORIA QUESTINGU

„Najlepsze questy chwytają ducha miejsca. Jednakże odnaleźć ducha miejsca możemy tylko przez własne doświadczenie. Jeśli chcemy odnaleźć ducha miejsca, musimy się nauczyć, dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie. „[1]

Delia Clark, Steven Glazer

Początki questingu sięgają lat 90 XX w. Pierwsze szlaki questingowe powstały w ramach realizacji programu edukacji regionalnej „Valley Quest” (Dolina Questów) w dolinie rzeki Connecticut w stanie Vermont. Jej inicjatorami są Delia Clark i Steven Glazera. W Polsce szlaki questingowe tworzone są na szerszą skalę od 2011 r. Wcześniej podobną formę terenowej gry można odnaleźć w brytyjskiej tradycji „letterboxing” istniejącej od 1854 r. Letterboxing jest współcześnie rodzajem gry terenowej opartej o zasady orientacji w terenie i rozwiązywanie łamigłówek pozwalających na odnalezienie ukrytych skrzynek „letterboxes” (skrzynki na listy) [Clark, Glazer, 2004, s. 17]. Podobne założenia posiada również Geocaching.  Geocaching jest formą gry terenowej polegającej na poszukiwaniu ukrytych skrzynek dzięki koordynatom GPS.  Są to skrzynki zawierające dziennik zdobywców (tzw. logbook) oraz często drobne fanty, które można zabrać zostawiając coś w zamian.

Zabawa, Edukacja, Emocje

Questing jako forma zwiedzania oraz metoda wykorzystywana w edukacji regionalnej, tworzona jest w myśli trendu obecnego we współczesnej turystyce –  3xE  (ang. entertainment,  education, emotion).

ZABAWA

Questing jest zabawą dla wszystkich bez względu na wiek. Łączy w sobie elementy harcerskich podchodów, gier terenowych i nowych technologii. Przy pomocy wskazówek zawartych w tekście questa turysta zmienia się w poszukiwacza skarbu, a jego celem jest odkrycie bogactwa kulturowego, zapomnianych tajemnic i historii.

EDUKACJA

Funkcje turystyczna i edukacyjna przenikają się wzajemnie, a same szlaki są znakomitym przykładem działań na rzecz rozwoju i popularyzacji turystyki kulturowej. Każdy region czy miasto, może pochwalić się czymś co go wyróżnia. Gdzieniegdzie będzie to niesamowita legenda, czasem wyjątkowe elementy krajobrazu lub niespotykane okazy fauny i flory. Wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, do których przynależą. Questing jest narzędziem, które pozwala tą wyjątkowość dostrzec.

EMOCJE

Dzięki intrygującym wskazówkom, przejście szlaku stanowi dla zwiedzającego wyzwanie. Możliwość odnalezienia  ukrytego na końcu skarbu dodatkowo motywuje i nakręca do działania. Questing pobudza naszą wyobraźnie, a fabuła i historia jaką opisuję zapewnia emocjonującą zabawę.

QUESTING – po co i dla kogo?

Questing jest innowacyjnym rozwiązaniem mającym na celu rozwój turystyki kulturalnej.  Pozwala na popularyzację miast (zwłaszcza tych mniejszych), obszarów wiejskich, Parków Narodowych, poprzez tworzenie turystycznego produktu opartego na urokach i dziedzictwie kuturowym miejsc. Questing sprawdza się również jako rozwiązanie dla muzeów, skansenów, galerii, gdyż umożliwia samodzielne ich zwiedzanie według założeń przyjętych podczas tworzenia szlaku. W dużych miastach, które są już znanymi ośrodkami turystycznymi, szlaki questingowe dają możliwość przyciągnięcia uwagi turystów do mniej znanych obiektów i miejsc również cennych kuturowo i historycznie.

Współcześnie questing zaczyna być coraz częściej wykorzystywany przez firmy… ale to już zupełnie inna historia 🙂

Źródła tekstu:  

http://bestquest.pl/

http://www.turystykakulturowa.org/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Questing


[1]  Clark D., Glazer S., 2004, Questing. A Guide to Creating Community Treasure Hunts, University Press of New England, Lebanon, s. 27.

Czytaj Więcej