Gry miejskie – czym są i o co w nich chodzi?

15.08.2020

Wyobraź sobie, że Twoja miejscowość to wielka plansza do gry. Ulice, place zabaw, przystanki, rynek, zaciszne kawiarnie i parki oraz wiele innych miejsc, zmieniają się w magiczne punkty, gdzie czekają na graczy niespodzianki i… nietypowe zadania do wykonania. Jeżeli miałeś kiedyś dreszczyk emocji oglądając film Jumanji i zastanawiałeś się jak to jest być w takim świecie – gry miejskie pomogą Ci spełnić dziecięce marzenia. Ale, ale! Czy jest tylko jeden rodzaj gier miejskich, w których możesz wziąć udział? Na czym one właściwie polegają? O tym będzie ten artykuł!

Gra miejska Warszawa animatorzy

Kto może wziąć udział w grze miejskiej?

Mieszkańcy miasta, przyjezdni i turyści, rodziny z dziećmi, pary, grupy znajomych czy współpracowników – każdy, kto ma ochotę na przeżycie fascynującej przygody i interaktywną zabawę. Wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie i wszelkie inne zmienne nie mają tutaj żadnego znaczenia. *Ciekawostka – jedną z najmłodszych uczestniczek naszych gier była 3 miesięczna dziewczynka noszona w chuście 😊. **Ciekawostka 2 – pomijając Panią w 9 miesiącu ciąży, która biegała między punktami z zawrotną szybkością!

Grupy składają się najczęściej z 2 do 5 osób. Dlaczego tyle? Bo taka ilość osób gwarantuje, że każdy będzie miał swoją rolę do odegrania, łatwiej się współpracuje i przekazuje informacje, które mają doprowadzić do rozwiązania zagadki. Im więcej osób – tym odpowiedzialność za wykonywanie zadań podczas gry będzie mniejsza.

Szczególnym rodzajem gier miejskich jest gra organizowana dla konkretnej osoby – np. jubilata czy solenizanta. W takiej grze bierze udział jedna osoba, której zadaniem jest rozwiązanie szeregu zagadek, dopasowanych jednak do określonych zainteresowań i upodobań świętującego. Szczegóły dot. organizacji takich gier znajdziesz tutaj.

gra historyczna

Jak, krok po kroku, wygląda gra miejska?

Jak każda dobra historia gra miejska ma swój wstęp, rozwinięcie, niespodziewany zwrot akcji i zakończenie (niemal jak u Hitchcock’a)

Na starcie uczestnicy otrzymują niezbędne narzędzia i akcesoria – mapy, kompasy, zalakowane koperty z ściśle tajnymi informacjami i gęsie pióra do tworzenia skrupulatnych notatek. Poznają też wszystkie niezbędne do udziału w grze zasady i wytyczne.

Od momentu otwarcia kopert mieszkańcy i turyści na kilka kolejnych godzin przemieniają się w żywe pionki, które poszukując skarbu lub podążając tropem rozwikłania zagadki, poruszają się po gigantycznej, miejskiej planszy do gry. Teraz liczy się już tylko spryt, zdolność logicznego myślenia, orientacja w terenie i strategia pokonania pozostałych graczy.

Na kolejnych przystankach na graczy czekają rozmaite zadania do wykonania. Na jednych punktach spotkają się z dobrymi wróżkami, które pomogą w rozwiązaniu zagadki,  na innych ze złośliwymi chochlikami, które zrobią wszystko, by grając na czas przytrzymać graczy trochę dłużej i utrudnić nieco rozwiązanie zadania. Nie na wszystkich punktach znajdują się jednak animatorzy. Część zadań trzeba odnaleźć i rozwiązać samodzielnie.

Po wybiciu określonej godziny oznaczającej koniec gry, uczestnicy spotykają się na mecie, gdzie dowiedzą się kto z nich został nowym, miejskim Sherlockiem Holmesem.

 Jakie są rodzaje gier miejskich?

Wyróżniamy kilka podstawowych typów gier miejskich (uwaga! nie jest to katalog zamknięty!)

  • Edukacyjne – to świetny sposób na nietypowe zwiedzanie, dzięki któremu zapamiętuje się o wiele więcej informacji niż podczas tradycyjnych form poznawania miasta.
  • Historyczne – ich celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat różnych obliczy i tajemnic miasta, ważnych wiadomości i ciekawostek.
  • Integracyjne – nic tak nie łączy jak wspólny cel do wykonania, a gdy dochodzi do tego nutka rywalizacji i chęć pokonania współgraczy – integracja przez dobrą zabawę jest gwarantowana 😊.
  • Promocyjne – ich celem jest pokazanie ważnych miejsc i obiektów, rozpowszechnianie konkretnej idei i wizerunku miasta czy konkretnego miejsca.
  • Okolicznościowe – urodzinowe, zaręczynowe – organizowane z konkretnej okazji o charakterze prywatnym.
  • Stricte rozrywkowe – każdy rodzaj gry miejskiej ma charakter rozrywkowy, niektóre z nich jednak nastawione są przede wszystkim na beztroską zabawę 😊.

 Ile trwa gra miejska?

Czas trwania gier jest zróżnicowany. Mogą trwać godzinę (a nawet krócej), kilka godzin, lub kilka dni czy tygodni! Jak to możliwe, że gra trwa kilka dni? Nie jest ona tak intensywna jak zabawa trwająca kilka godzin, ale za to każdy może sobie zaplanować w jakim czasie chce wykonać dane zadania. Są też specjalne punkty do zrealizowania w konkretnym dniu lub o określonej godzinie. Część zadań realizowana jest w terenie, a część online. O wygranej decyduje suma punktów uzbieranych przez uczestników przez cały czas trwania gry. Wyniki ogłaszane są podczas wielkiego finału kończącego zabawę.

Gra miejska z okazji 100-lecia niepodległości

Czym różni się gra miejska od gry terenowej?

Miejscem realizacji i charakterem zadań. Gry miejskie odbywają się w miastach i miasteczkach – terenach zabudowanych, a gry terenowe najczęściej realizowane są w terenie z dala od miejskiego zgiełku i ruchu, w otoczeniu pól, łąk i lasów. W efekcie różny jest też charakter zadań do wykonania na poszczególnych punktach. Ich cel może, choć nie musi, być bardziej sportowy, nastawiony na wykazanie się określoną sprawnością fizyczną.

Co trzeba zabrać ze sobą na grę miejską?

  • Ubranie pogodoodporne – zarówno na słońce, jak i deszcz i nagłe ochłodzenie, zwłaszcza wtedy, gdy gra odbywa się od wiosny do jesieni. Zgodnie z zasadą, że nie ma złej pogody – jest tylko zły ubiór!
  • Coś do pisania.
  • Naładowaną komórkę.
  • Dużą dawkę dobrego humoru (bez tego nie wpuszczamy ;))

 Ile osób jednorazowo może brać udział w grach miejskich?

Od 1 do kilkuset! Kilka tysięcy uczestników wpisuje się w inny rodzaj rozrywki, jaką są np. questingi. 

 Czy na grze miejskiej można wygrać jakieś nagrody?

Wiadomo! Oprócz tego, że wygraną jest czas spędzony na świetnej zabawie, wieczna chwała i uznanie wśród lokalnej społeczności (;)), na najbardziej wytrawnych graczy czekają różnorodne nagrody – np. powerbanki, czołówki, vouchery na różnego rodzaju zakupy lub atrakcje, gry planszowe i wiele, wiele innych 😊. Organizatorzy zawsze ogłaszają, co jest do wygrania i jakie są zasady przyznawania nagród!

Kto najczęściej zamawia gry miejskie?

 Zależy to od rodzaju danej gry:

  • Firmy, korporacje i przedsiębiorstwa (gry integracyjne),
  • Miasta (gry promocyjne i edukacyjne),
  • Instytucje kultury (edukacyjne i promocyjne),
  • Osoby prywatne (gry rozrywkowe, urodzinowe oraz edukacyjne – zwiedzanie określonego miejsca). 
Gra miejska w Dąbrowie Górniczej

Ile kosztuje zorganizowanie gry miejskiej?

Widełki są zbyt rozległe by podawać konkretne kwoty. Jednak, pomijając gry dla osób prywatnych, należy przewidzieć na ich realizację budżet od kilku tysięcy złotych w przypadku gier trwających kilka godzin, do kilkudziesięciu tysięcy – w przypadku gier kilkudniowych lub kilkutygodniowych.

*Oczywiście udział dla uczestników zabawy jest bezpłatny 😊.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania o gry miejskie – nie krępuj się i napisz do nas. Z chęcią odpowiemy i uzupełnimy nasz artykuł 🙂

Czytaj Więcej