Pokój zagadek w muzeum – Skrytka Powstańców

03.05.2019

Pierwszy na Górnym Śląsku pokój zagadek w muzeum to nasze dzieło!Do lamusa już odeszły czasy, kiedy muzea były dla zwiedzających niczym niezdobyte twierdze, gdzie w oszklonych gablotach lub za różnego rodzaju zasiekami, widniały eksponaty zasłonięte, czasem większą niż one same, tablicą z napisem: „NIE DOTYKAĆ” !!!Obecnie, coraz częściej tworzy się muzea i wystawy interaktywne, otwarte na zwiedzających, które potrafią nie tylko świetnie przybliżyć wydarzenia z historii, ale pozwalają na coś znacznie więcej. Umożliwiają wczucie się w klimat dawnych czasów, miejsc czy wydarzeń. To powoduje, że zwłaszcza młodzi ludzie, o wiele chętniej odwiedzają takie miejsca! W taki właśnie sposób pomyślana została wystawa, pt.: „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku” oraz towarzyszący jej fenomenalny, historyczny pokój zagadek.

Pokój zagadek w muzeum
Pokój zagadek w muzeum

Zarówno scenariusz pokoju, jak i przygotowane w nim instalacje i aranżacje, zostały zaprojektowane i wykonane przez Cudotwórnię! Jako firma od zadań specjalnych, dobrze wiemy, że nic tak nie uczy historii, jak przeniesienie się w czasie! Dokładnie taki cel towarzyszył nam podczas tworzenia pokoju „Skrytka Powstańców”.

Muzealny pokój zagadek stylizowany jest na izbę mieszkalną z początku XX wieku. Znajdziecie w nim dużą kuchnię m.in. z pięknym, białym byfyjem oraz sypialnię. Wnętrze pokoju wypełnione jest autentycznym starym umeblowaniem i przedmiotami o historycznej wartości. Ten nietypowy pokój zagadek pozwala doświadczyć klimatu i atmosfery świata, który funkcjonował aż 100 lat temu!

Grupy, wchodząc do pokoju, mają 45 minut, by rozwiązać szereg zagadek. Trzeba wykazać się wiedzą historyczną, umiejętnością logicznego myślenia, a przede wszystkim, tak jak to było w czasie powstań śląskich – zdolnością współpracy. Wszystko to, ma ich doprowadzić do odnalezienia skrytki, w której znajdują się m.in. dokumenty powstańcze.

Pokój pełen historycznych smaczków i ciekawostek w nietuzinkowy sposób pokazuje życie kobiet w tamtej rzeczywistości. Pomaga też poznać historię Górnego Śląska w czasie powstań i plebiscytu. Dzięki temu, zwiedzający będą mogli lepiej zapamiętać wybitne postaci oraz wydarzenia, które są zaprezentowane na wystawie.

Nie ma nic lepszego niż rozrywka, której towarzyszy przekazywanie wiedzy w nietypowej i ciekawej formie. Dzięki temu okazuje się, że historia jest naprawdę ciekawa! Taka wizyta jest świetnym pomysłem na wypad dla całej rodziny!

Nasza ekipa na otwarciu pokoju
Nasza ekipa na otwarciu pokoju

Przygotowanie pokoju było dla nas nie lada wyzwaniem, ponieważ musiał on powstać w zgodności z wiedzą historyczną. Dodatkowo, poprzeczka była postawiona bardzo wysoko, bo to pierwsza tego typu instalacja na Górnym Śląsku!

Zapraszamy do odwiedzenia pokoju, który jest dostępny od 3 maja 2019 roku do 5 stycznia 2020 roku.


O pokoju „Skrytka Powstańców” przeczytacie także w mediach:

Muzeum Śląskie: https://muzeumslaskie.pl/pl/aktualnosci/pokoj-zagadek-skrytka-powstancow-zaprasza-udzialu/.

Wyborcza.pl, Katowice: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35018,24713088,powstal-pierwszy-na-gornym-slasku-muzealny-pokoj-zagadek-i.html?fbclid=IwAR1g71A_Dsen7f_DPZIPro_XvLvG7JQRGchZhb7YVYmGS0PHQiHbaKDtHZg.

Wiadomości Katowice: http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/niezapomniane-niezwykla-wystawa-o-kobietach-w-czasie,5101511,artgal,t,id,tm.html.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego: http://www.slaskie.pl/content/niezapomniane-kobiety-w-czasie-powstan-i-plebiscytu-na-gornym-slasku.

Czytaj Więcej