Gra historyczna – nowy sposób na poznanie przeszłości!

19.08.2019

Gry miejskie (a w tym przypadku gra historyczna) przyciągają zazwyczaj grupy aktywnych i kreatywnych osób. Najczęściej są to rodziny z dziećmi lub grupy przyjaciół. Tak się składa, że to również odbiorcy docelowi inicjatyw oraz misji instytucji kultury, organizacji pozarządowych czy ośrodków dydaktycznych. Dlaczego o tym piszemy? Bo potrafimy do nich skutecznie dotrzeć 🙂

Muzeum Śląskie postanowiło z okazji rocznicy 100 lat Powstań Śląskich i Plebiscytu zaaranżować grę historyczną o tematyce wystawy „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”.

Taka zabawa to nie tylko świetna rozrywka, która pozwala nam poczuć się jak bohaterowie popularnych filmów. Gra historyczna, to przede wszystkim szansa na pokazanie historii w sposób ciekawy, intrygujący i namacalny. W trakcie zabawy uczestnicy rozwiązują zadania związane ściśle z danym okresem, a punkty na mapie, które należy odnaleźć, są związane z ważnymi wydarzeniami z historii. W tym przypadku miasto to mapa, na której odkrywamy zapomniane miejsca i wydarzenia.

Podczas naszej gry „Niezapomniane. Mieszkanki Katowic w okresie powstań śląskich” uczestnicy szukali punktów, które były związane z miejscem zamieszkania katowiczanek zaangażowanych w powstania śląskie. Ponadto, wykonywali zadania, które nawiązywały do funkcji, jakie pełniły kobiety w trakcie powstań i plebiscytu.

Nie mogło zabraknąć takich zadań, jak:
– przygotowanie plakatu propagandowego
– uszycie opaski powstańczej z prześcieradła.
– wcielenie się w rolę aktorów z amatorskiego teatru „Wanda”
– przetransportowanie rannego do szpitala polowego i opatrzenie ran

Uczestnicy mieli szansę wziąć udział w różnorodnych zadaniach, sprawdzić własną kreatywność, poznać na nowo Katowice oraz ich historię z czasów Powstań Śląskich.  

PS. Wśród uczestników znajdowała się grupa, która – UWAGA – przyjechała do nas ze SZCZECINA! Na mecie dowiedzieliśmy się, że gry historyczne są dla nich fantastycznym sposobem na zwiedzanie architektury miasta przy jednoczesnym poznawaniu jego historii.

Czytaj Więcej