Ile kosztują usługi firm eventowych?

25.09.2017

Ten artykuł mógłby się humorystycznie nazywać „Dlaczego usługi firm eventowych są takie drogie?” :). Nie ukrywamy, wahaliśmy się, czy powinien znaleźć się na naszym blogu. Jeszcze wyjdzie, że narzekamy na klientów i inne takie. Jeśli w tym momencie tak postrzegasz poruszony wątek, czytaj dalej. Temat polityki cenowej w większości działalności usługowych nie jest prosty i dlatego postanowiliśmy się go podjąć. Zależało nam na tekście, który będzie stanowił rzetelny opis tego, co składa się na cenę magicznego „eventu”.

Doświadczenie – zero zaskoczenia. Dotyczy to każdej branży. Z tym, że wiele rzeczy, np. przy programowaniu, można poprawić następna łatką. W evenatch nie masz „drugiego podejścia”. I to właśnie jest to, co świadczy o wadze doświadczenia przy organizacji wydarzeń. A co się na to doświadczenie składa? A to już możesz przeczytać w artykule „7 rad dla organizatorów wydarzeń” oraz „Na co zwrócić uwagę organizując event firmowy?„.

Ludzie – dobrany zespół naprawdę niełatwo skompletować. Jeśli liczysz na obsługę na wysokim poziomie, specjalistów, którzy wiedzą, co robią – w każdej sytuacji – i którzy mają doświadczenie (patrz wyżej), to logicznym jest, że nie będą oni pracować za „referencje”. Dobry zespół eventowy potrafi porozumiewać się niemal telepatycznie, zapobiegając zawczasu różnym nieprzyjemnościom.

Czas – niby kolejny oczywisty czynnik, a jednak często się o nim zapomina. „Tyle pieniędzy za 1,5 h roboty?!” – zdarza nam się słyszeć (serio!). Pamiętaj jednak, że każdy event trzeba przygotować – to długie godziny, dni, tygodnie przygotowań. Przy niektórych realizacjach czas jest liczony w miesiącach! A do tego dochodzą takie prozaiczne rzeczy, jak dojazd (czasem nawet dzień lub kilka dni wcześniej). Czas to też nienormowane godziny pracy, ale o tym przy obsłudze.

Terminy – zazwyczaj jest parę weekendów w roku, kiedy dzieje się WSZYSTKO. Tak zdrarza się zazwyczaj w połowie czerwca. Jest już pod dniu dziecka, ale jeszcze przed sezonem urlopowym. Pogoda sprzyja – jest ciepło, ale jeszcze nie gorąco. To najlepszy termin na imprezy plenerowe. Rezerwacje na ten okres są robione z kilkumiesięcznym (lub więcej!) wyprzedzeniem.

Sprzęt – to, z czym (i czym) przyjedziemy na event, też wpływa na jego cenę. Amortyzacja sprzętu, jego zużycie, serwis to czynniki, które należy brać pod uwagę przy analizowaniu wyceny.

Pomysł – event eventowi nierówny. A to dlatego, że koncepcja wydarzenia zawsze jest inna. Ktoś musiał wszystko przemyśleć, sprawdzić, opracować. To praca kreatywna, która jest główną przyczyną nadchodzącego efektu „wow”.

Obsługa – często pytamy naszych klientów, co sprawiło, że zdecydowali się na nasze usługi. Zaraz po odpowiedzi „polecono mi Was”, trafia się „szybko odpisaliście” albo „był z Wami dobry kontakt”. Prowadząc firmę eventową nie ograniczamy się do sztywnych godzin pracy, odbierzemy Twój telefon o 10:00 i o 20:00. Nieraz dostaniesz od nas maila w nocy, bo dzień wcześniej dowiedzieliśmy się, że potrzebujesz czegoś na jutrzejszego „calla” z szefem.

Temat cen nigdy nie jest łatwy, ale mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy go w sposób przyjazny, a jednocześnie rzetelny. Zależało nam, by kompleksowo opisać, to co składa sie na koszt usługi firm eventowych. Jeśli masz swoje propozycje dot. treści, uważasz, że należy coś dodać lub po prostu chcesz z nami na ten temat podyskutować – nie krępuj się i pisz na [email protected].

BONUS: To w sumie taki urban-legend tylko dla firm :). Do zastanowienia się i uśmiechu. Na tę samą historię w różnych konfiguracjach traficie w różnych branżach. A zatem… Czasami przychodzi do nas ten rodzaj klienta, który twierdzi: „Ten event to nic trudnego, rok temu firma XYZ zorganizowała mi go za połowę tej ceny, którą chcecie Wy”. Odpowiedź może być jedna: „Rozumiemy. Wolny rynek. Nasza oferta jest za droga. Powierza Pan organizację wydarzenia firmie XYZ?”. I wtedy klient sam dokańcza historię: „Nie mogę. Już nie istnieją…”. 😉

Czytaj Więcej