Nietypowy onboarding – ciekawe pomysły na realizację

25.07.2022

Podczas ostatnich realizacji zakiełkowała nam w głowie pewna myśl!
Z połączenia naszych 5 mocy: gier terenowych, pokoi zagadek, questingu, śledztw i integracji online może powstać mistrz nad mistrzami – Kapitan Nietypowy Onboarding.  

Słowem wstępu ONBOARDING jest terminem określającym wdrożenie nowych pracowników w zakres obowiązków na danym stanowisku, bądź ogólnie do danej branży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urozmaicić nowym pracownikom ten proces. Warto, aby było on jak najbardziej angażujący i jak najmniej stresujący.

Zastanawiasz się pewnie na czym miałoby to polegać.

W Waszym biurze, miejsce pracy nowego pracownika lub dedykowanej stronie internetowej umieścimy wskazówki w przeróżnych wersjach:

– artykuły z zagadkami,

– plakaty z łamigłówkami,

– tajemnicze kody i szyfry,

– grafiki z wskazówkami,

– i wiele więcej

Pełna personalizacja onboardingu.

Pamiętaj, że przy opracowaniu takich scenariuszy i zadań wprowadzamy całkowitą personalizację . Nietypowy onboarding przygotowujemy według Waszych preferencji i założeń, dlatego konsultowany jest na każdym z etapów powstawania. Wszystko dopasowujemy i projektujemy tak, było zgodne z brandingiem Waszej firmy. Nasze materiały świetnie wkomponują się w wystrój wnętrza (lub będą w nim sprytnie ukryte) oraz oczywiście będą spójne z firmową identyfikacją wizualną.

Jeżeli Wasza firma ciągle się rozwija i bardzo często zatrudnia kolejnych pracowników o podobnym zakresie obowiązków to mamy dobrą wiadomość! Nasz nietypowy onboarding może być wielokrotnie wykorzystywany do wdrażania następnych osób.

Laptop w towarzystwie kawy i cienkopisów.

Przechodzimy do konkretów, ponieważ po głowie najprawdopodobniej chodzi Ci teraz takie pytanie:
„Jak taki nieszablonowy onboarding może działać?” – spójrz poniżej 😉

Zazwyczaj działamy na dwóch płaszczyznach (możecie skupić się na jednej):

fizycznej – oparta o skrzynki, pudełko z gadżetami i rekwizytami

online – oparta o aplikację mobilną lub dedykowaną stronę internetową

PUDEŁKO PEŁNE WRAŻEŃ – ONBOARDING Z ZAGADKAMI

Skrzynka pełna wyzwań

Tutaj uczestnik na start dostaje tajemniczą, zamkniętą skrzynkę. O tym jak ją otworzyć dowiaduje się na kolejnym etapie rozwiązując zagadkę. Wewnątrz znajduje się kilka niezbędnych przedmiotów do wykorzystania w kolejnych częściach gry.
Możemy tam włożyć latarkę UV, kartę perforowana czy mapę biura wraz z kluczowymi miejscami. Nowy pracownik musi wykonać serię zadań. Tylko poprawne wykonanie pozwoli odnaleźć „klucz” do kolejnych wyzwań i np. otworzyć cryptex (to takie sprytne urządzenie, jak w filmie Kod Leonarda da Vinci).   

Czyżby na plakacie była ukryta jakaś kluczowa wiadomość? Światło latarki UV pomoże odkryć tę tajemnicę. Wiszący na ścianie regulamin wygląda dość niepozornie, jak się okazuje ukrywa szczególną wiadomość. Przyłożenie specjalnie perforowanej tektury wyjaśni zasadnicze zagadnienia na danym stanowisku.  

STRONA PEŁNA SEKRETÓW

W tej opcji gracze z początku otrzymują adres do dedykowanej strony www. Po przekierowaniu znajdą wskazówki dotyczące rozgrywki i bazę zagadek. Podobnie jak przy wersji pudełkowej –  odkrywać będą dalsze hasła potrzebne do przejścia nietypowego onboardingu.

Dla przykładu: szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nie musi być nudne. Gracz dostaje instrukcję BHP, czyli pozornie zwykły tekst. Wśród liter ukryło się jednak hasło dostępowe do kolejnej części zadań. A wiesz, że poznanie firmowej kuchni również nie musi być nijakie? Pod umieszczonym na stronie kodem QR ukryte będzie proste równanie, które należy rozwiązać w oparciu o przedmioty znalezione w aneksie.

Dlaczego jesteśmy przekonani, że taki onboarding to sztos?

Może to być bardzo nietypowy pomysł dla Waszej firmy i dlatego dajemy Ci oczywiście chwilę na zastanowienie się 😉

Jedno jest pewne: na nowych pracowników będzie czekać spora dawka wrażeń i nieszablonowego myślenia. Jak dobrze wiadomo sprzyja to poznawaniu nowych rzeczy i lepszemu przyswajaniu wiedzy.

Każdy z nas przeżył kiedyś swój pierwszy dzień w pracy. Nie jest on łatwy i wierzymy, że trzeba to zmienić. Po prostu napisz do nas wiadomość na [email protected]. Chętnie wdrożymy nietypowy onboarding w Twojej firmie i zagwarantujemy angażujący sposób na bezstresowe pierwsze dni dla nowo zatrudnionych.

Czytaj Więcej